Recenzje

Opowiadania Sylvii Plath

Sylvia Plath zapisała się w światowej literaturze. I jestem przekonany, że jej twórczość jest ponadczasowa i nie zostanie zapomniana. Dlaczego? Dlatego, że w wierszach poetki odczuwalna jest szczerość, prawda płynąca z jej emocjonalnej natury.

Sylvia Plath w historii światowej literatury już na zawsze zapisała się swą twórczością. Jest to niezaprzeczalny fakt. Również życie osobiste artystki było i jest tematem wielu dyskusji. Jednak dla mnie, jako czytelnika otwartego na poznawanie świata, na czytelnicze doznania, pragnę skupić się na najnowszej książce, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym. „Johnny Panika i Biblia Snów i inne opowiadania” to zbiór opowiadań Sylvii Plath zawierający niedawno odnalezione „Mary Ventura i dziewiąte królestwo”. O polski przekład zadbała Aga Zano.

Najnowsza publikacja zawiera aż trzydzieści dwa teksty Sylvii Plath, poetki, która jest ikoną amerykańskiej literatury. W jej wierszach odkrywamy emocjonalną naturę pisarski, jej życiowe bolączki, trudności, z jakimi borykała się każdego dnia. Są one wyrazem niezwykle osobistego przeżywania świata. Bez wątpienia wiersze te, przepełnione są „krzykiem”, który trafia do naszej czytelniczej emocjonalności. 

W wierszach Plath odnaleźć możemy ładunek emocjonalny nasączony bólem, smutkiem, a przede wszystkim życiowymi doświadczeniami, przeżyciami poetki. To jakże emocjonująca podróż, do której warto przyjąć zaproszenie. A lektura tej wyjątkowej książki „Johny Panika i Biblia Snów i inne opowiadania” jest biletem, w który warto się zaopatrzyć.

Sylvia Plath zapisała się w światowej literaturze. I jestem przekonany, że jej twórczość jest ponadczasowa i nie zostanie zapomniana. Dlaczego? Dlatego, że w wierszach poetki odczuwalna jest szczerość, prawda płynąca z jej emocjonalnej natury. Podczas jej odkrywania, czytelnik trzymający w ręku „Johnny Panika i Biblia Snów i inne opowiadania” ma przyjemność obcowania z wrażliwością autorki. To sprawia, że nasze czytelnicze zmysły osiągają pewnego rodzaju wymiar osobistej rozmowy z Sylvią Plath. Bo nie da się ukryć, że wczytując się w wiersze poetki, prowadzimy z nią, dialog, który zdaje się być tak realny, jakbyśmy rozmawiali, siedząc obok siebie, przy jednym stoliku, oddając się rozmowie w cztery oczy. Niech i dla Was lektura tej książki będzie takim samym doznaniem, przeżyciem jak dla mnie. Życzę Wam tego z całego serca.

Książka „Johnny Panika i Biblia Snów i inne opowiadania” ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…