Recenzje

Opowiadania Marka Hłaski

To, co piękne i zauważalne w twórczości Marka Hłaski, to ścisłe nawiązanie do jego osobistych doświadczeń życiowych. Mnie osobiście twórczość autora fascynuje pod kątem socjologicznym, poznawczym, ponieważ bez wątpienia dzięki niej mogę poznać czasy, w których tworzył. Poznać je namacalnie, mam niebywałą możliwość porównać tamte czasy z dzisiejszą epoką, doszukać się pewnych cech wspólnych, mianownika, który pozwala odkrywać, poznawać.

„Szukając gwiazd i inne opowiadania” to zbiór opowiadań Marka Hłaski, które są wyrazistym zarysem charakterystyki twórczości pisarza. Znajdziemy w nich istotę myśli i przesłania autora odnoszących się do obrazu świata, który mamy możliwość poznawać. Bez wątpienia opowiadania te przenoszą nas do czasów, w których tworzył Marek Hłasko, do czasów odległych nam, lecz dzięki nim możemy dziś na nowo przyjrzeć się tamtej epoce.

Co ważne opowiadania te różnią się od siebie w zależności od spojrzenia pisarza na różne aspekty jego życia. Dzięki temu możemy bliżej przyjrzeć się nie tylko twórczości Marka Hłaski, lecz również jego życiu, poglądom, spojrzeniom na otaczającą go wówczas rzeczywistość. Czy znajdziemy w nich wspólny mianownik odnoszący się do współczesności? Jestem przekonany, że tak, ponieważ, jak zawsze podkreślam twórczość pisarza, jest ponadczasowa i tak samo, jak trafiała ona do czytelników z czasów „działalności” Hłaski, tak samo może trafić również i do współczesnego odbiorcy treści zawartych na kartach „Szukając gwiazd i inne opowiadania”. Jestem przekonany, że każdy czytelnik, niezależnie od wieku oraz swojej czytelniczej wrażliwości, znajdzie w tych opowiadaniach coś dla siebie.

W „Szukając gwiazd i inne opowiadania” znajdziemy próbę pisarza w podważaniu wartości norm, jakie towarzyszyły jego czasom, jak i również zauważymy ukazanie osobistych przeżyć Marka Hłaski. Temat emigracji nie był obcy twórczości pisarza i właśnie te kwestie zauważalne są w opowiadaniach. „Trudna wiosna”, „Umarli są wśród nas”, „Gawęda staromiejska” czy „Brat czeka na końcu drogi” to jedne z najważniejszych dla mnie wierszy Marka Hłaski, które mocno wbiły się do mojej czytelniczej wrażliwości do mojej psychiki. Myślę, że każdy, kto sięgnie po „Szukając gwiazd i inne opowiadania” znajdzie w tych czternastu opowiadaniach coś swojego, coś, co dotknie jego wrażliwości.

To, co piękne i zauważalne w twórczości Marka Hłaski, to ścisłe nawiązanie do jego osobistych doświadczeń życiowych. Mnie osobiście twórczość autora fascynuje pod kątem socjologicznym, poznawczym, ponieważ bez wątpienia dzięki niej mogę poznać czasy, w których tworzył. Poznać je namacalnie, mam niebywałą możliwość porównać tamte czasy z dzisiejszą epoką, doszukać się pewnych cech wspólnych, mianownika, który pozwala odkrywać, poznawać. A to w literaturze jest jedną z najważniejszych wartości. Bez wątpienia „Szukając gwiazd i inne opowiadania” to wartościowy tytuł w polskiej literaturze. Dlatego też warto zaprosić tę książkę do swej domowej biblioteki.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwo Iskry

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…