Recenzje

Odcienie samotności

„Palcie ryż każdego dnia” jest pewnego rodzaju manifestacją, buntem Marka Hłaski, wobec porażek, bolączek, których doświadczył w swym życiu. Można odnieść wrażenie, że jest swoistą formą rachunku życiowej drogi, której nieobce były rozczarowania.

Samotność różne imię ma. Samotność wiele twarzy ma. Samotność dla jednych jest uczuciem doskwierającym. Dla drugich zaś azylem od natłoku ludzkich relacji. Niezależnie jednak od tego, czym jest dla Was samotność, to warto, abyście sięgnęli po „Palcie ryż każdego dnia” książkę, od której nie oderwiecie się podczas czytania, ale jeszcze na długo po zakończeniu lektury, ponieważ ta historia mocno wbije się do Waszej pamięci.

W tym utworze Marek Hłasko wypala w naszej świadomości istotę samotności właśnie. Z jednej strony samotnym może być człowiek, który ma wokół siebie wianuszek oddanych przyjaciół. Z drugiej zaś strony człowiek, który sam przemierza życiowe ścieżki, nie musi w konsekwencji doświadczać samotności. To wszystko zależy od każdego z nas… i właśnie ta mądrość widoczna jest w tej właśnie książce. Książce, która jest również pewnego rodzaju biografią autora, gdyż nie sposób odnieść wrażenia, że Marek Hłasko na jej kartach stara się ukazać nam część swojego życia, swoich losów, doświadczeń, odczuć względem otaczające go rzeczywistości.

„Palcie ryż każdego dnia” jest pewnego rodzaju manifestacją, buntem Marka Hłaski, wobec porażek, bolączek, których doświadczył w swym życiu. Można odnieść wrażenie, że jest swoistą formą rachunku życiowej drogi, której nieobce były rozczarowania. To dość smutna historia, lecz warta poznania, ponieważ uświadamia nam, że życie to nie tylko róże, to również i ciernie. I właśnie ta świadomość może nas w pewnym sensie uodpornić na bolesne ciosy od życia.

„Palcie ryż każdego dnia” to podróż na amerykańską ziemię. To opowieść o miłości oraz o amerykańskim śnie, który nie musi oznaczać radosnych uniesień. Jaki był on dla Marka Hłaski, to wiedzą Ci, którzy znają życie i twórczość autora. Warto również dodać, że powieść ta jest również uwielbieniem latania, bezkresnej miłości do unoszenia się w przestworzach, z której znany był właśnie Hłasko.

Nie ukrywam, że książka ta nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, lecz warto po nią sięgnąć, ponieważ mobilizuje nas do myślenia, refleksji, dokonania pewnego rodzaju rachunku sumienia. Na pewno jest to książka angażująca czytelnika, wymagająca od niego czegoś znacznie więcej niż tylko zatopienia się w poznawanej historii. Znajdziemy tu przesłanie, pewną mądrość o życiu, marzeniach, miłości. Ważne jest to, aby każdy, kto sięgnie po tę książkę, wziął z niej coś dla siebie.

Książka „Palcie ryż każdego dnia” ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…