Recenzje

Nierozstrzygnięty konflikt

Bogate oparcie w bibliografii świadczyć może tylko o tym, że autor wykonał ogrom pracy, by do naszych rąk trafił rzetelny reportaż. Bo to, że autor kompetentnie podszedł do swej pracy jest sprawą oczywistą. Świadczą o tym liczne nagrody, jakimi książka została uhonorowana.

Nakładem Wydawnictwa Czarnego ukazuje się wiele ciekawych reportaży. Pokazują one nieznane kulisy ważnych wydarzeń mających miejsce w wielu zakątkach naszego globu. Poznajemy również biografie osób, a dzięki tym reportażom pamięć o nich będzie trwała. Warto zaznaczyć, że reportaże są wiernym odzwierciedleniem faktów, których często nie poznalibyśmy poprzez środki masowego przekazu.

16 września do księgarń trafił taki właśnie reportaż. Jego autorem jest Patrick Radden Keefe. W książce „Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej” poznajemy wiele ważnych faktów z procesu pokojowego, który rozpoczął się 10 kwietnia 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego. Jego główni inicjatorzy John Hume i David Trimble otrzymali w tym samym roku Pokojową Nagrodę Nobla. Niestety jak pokazuje historia konflikt między stroną republikańską a lojalistami, wciąż ma ogromny wpływ na sytuację w kraju.

Autor ukazuje historię Jean McConville, wdowy i matki dziesięciorga dzieci, która w grudniu 1972 roku została wywleczona z domu przez zamaskowanych napastników. Świadkami tych wydarzeń, były dzieci kobiety. Dopiero po wielu latach wyszło na jaw, iż kobieta została skazana przez Irlandzką Armię Republikańską na śmierć za donosicielstwo.

Patrick Radden Keefe w reportażu dąży do zrekonstruowania losów kobiety. Poznając także historię sióstr Dolours i Marian Price stara się uważnie przyjrzeć członkom IRA. Ukazuje ich poglądy oraz mechanizmy, którymi kierują się w swoich działaniach. Książka bogata jest w wiele faktów. Nie sposób wymienić wszystkich. Bogate oparcie w bibliografii świadczyć może tylko o tym, że autor wykonał ogrom pracy, by do naszych rąk trafił rzetelny reportaż. Bo to, że autor kompetentnie podszedł do swej pracy jest sprawą oczywistą. Świadczą o tym liczne nagrody, jakimi książka została uhonorowana. Wyróżnienie Amerykańskiej Nagrody Krytyków Literackich, czy też Nagroda im. George’a Orwella i Nagroda „National Magazine” dowodzi temu, że nie można przejść obojętnie wobec tego reportażu.

Książka wzbogacona jest również fotografiami, które dodatkowo ilustrują, to czego doświadczyło społeczeństwo Irlandii Północnej. Autor skupił się na szczegółowym odzwierciedleniu wydarzeń, których poznawanie szokuje. Zwłaszcza, że są one ukazaniem prawdy na kartach współczesnej historii.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarne.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…