Recenzje

Mocne uderzenie Piotra Kościelnego

„Nielat” to najnowsza książka Piotra Kościelnego, której historia z całą mocą dosadnie trafia do naszej psychiki. To bez wątpienia tytuł dla czytelników o mocnych nerwach, dla ludzi, którzy mają mocny i silny kręgosłup emocjonalny.

To, że twórczość Piotra Kościelnego jest mocna, wie każdy, kto choć raz sięgnął po książkę autora. To, że pisarz dosadnie ilustruje zło tego świata, ludzkiej psychiki, wie każdy, kto poznał twórczość najlepszego pisarza wśród prywatnych detektywów i najdoskonalszego prywatnego detektywa wśród pisarzy.

„Nielat” to najnowsza książka Piotra Kościelnego, której historia z całą mocą dosadnie trafia do naszej psychiki. To bez wątpienia tytuł dla czytelników o mocnych nerwach, dla ludzi, którzy mają mocny i silny kręgosłup emocjonalny. Co ważne ta historia bulwersuje, jej poznawanie sprawia, że przecieramy oczy ze zdziwienia, zaciskamy pięści ze zdenerwowania na zło tego świata, zło zadawane człowiekowi przez człowieka. Piotr Kościelny pracując jako prywatny detektyw, nieraz zetknął się ze złem tego świata, ze złem w najgorszej postaci. Teraz ilustruje je na kartach swych książek.

„Nielat” to najmocniejsza książka Piotra Kościelnego, którą przeczytałem, choć wcześniejsze również dotykały mojej wrażliwością mocą przekazu. Autor na kartach tej książki przenosi nas do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. To tutaj we Wrocławiu komisarz Nawrocki zwany „Chartem” podejmuje się najtrudniejszego dochodzenia w swej policyjnej karierze. Sprawa zabójstwa znanego aktora, znalezione w jednej z wrocławskich melin, mocno da się we znaki. Dodatkowo w wydziale prowadzone są zakrojone na szeroką skalę działania zmierzające do rozstrzygnięcia śledztwa związanego ze znalezieniem w pustostanie zwęglonych zwłok nastoletniego Michała. Czy obie te sprawy mają wspólny mianownik? Czy śledczy znajdą punkty zaczepienia, które scalą te dwie sprawy w jeden obraz? Czy jesteście gotowi, aby ujrzeć to, co przedstawia? Jeśli tak, to bądźcie pewni, że doznacie szoku, a przez Wasze ciało przejdą elektryczne impulsy wywołujące gęsią skórkę. Jednym słowem emocje gwarantowane.

Piotr Kościelny w tej książce pochyla się nad tematem prostytucji dziecięcej. Temat, który wielu wrzuca pod dywan, chcąc zignorować go, zatrzeć, wymazać ze świadomości. Dziś autor uświadamia nam, że niestety ten problem istnieje. W „Nielacie” młodzi chłopcy oddają się, aby uzyskiwać korzyści majątkowe. Mafia pedofilska, która dociera do kręgów świata artystów, zbiera ogromne żniwa ze swego procederu. Do czasu, gdy dochodzi do tragedii… .

Co ważne pisarz nie tylko dosadnie ukazuje nam tę patologię, lecz ukazuje rzeczywistość społeczną lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Bez wątpienia „Nielat” dotyka naszych emocji mrocznym klimatem historii, która bulwersuje, otwiera oczy, zadaje pytania, na które odpowiedzi poszukuję do teraz, jeszcze długo po zakończeniu lektury.

Książka „Nielat” ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…