Mistrzowski debiut Bartosza Szczygielskiego.

DEBIUT Bartosza Szczygielskiego wyrywa się z ram definicji tego słowa bowiem rzadko się zdarza by pierwszy krok był dla autora tak wielkim wkroczeniem do czołówki. Mocna, świetna, rewelacyjna – taka właśnie jest „Aorta”. Pierwszy tom z Gabrielem Bysiem na czele tłoczy emocje na najwyższym poziomie. Autor już na wstępnie powoduje, że krew w naszych tętnicach wzbiera niczym surówka w piecach martenowskich. Szczygielski tworząc postać komisarza Gabriela Bysia nie idzie na skróty. Dokąd zatem zmierza? Jedno jest pewne – nie jest to droga na skróty. I bardzo dobrze! Mroczny klimat do jakiego zaprasza nas autor w połączeniu z mocnym językiem i bezkompromisowym charakterem głównego bohatera daje nam mieszankę wysokoprocentowych doznań. Powieść jest lekturą ambitną, wymagającą myślenia a nawet zatrzymania się na chwile i przeanalizowania krok po kroku tego, czego doświadczamy. Pan Bartosz zaimponował mi kwiecistością języka, bogatą wyobraźnia, ale przede wszystkim umiejętnością połączenia tych wszystkich elementów w jedną całość tworzącą twór doskonały jakim jest „Aorta”.
Dotychczas słowo aorta kojarzyło mi się z najważniejszą tętnicą, największym naczyniem w organizmie człowieka. Od kilku dni słowo to oznacza jedną z najważniejszych powieści kryminalnych, którą przeczytałem i z pełną świadomością polecam każdemu. Wszystkie elementy fabuły tej powieści łączą się w idealną całość. Mroczny klimat i niepowtarzalny styl autora wprowadzą nas w świat makabrycznych zbrodni, z którymi zmierzymy się wraz  z nieustępliwym komisarzem Bysiem. Byś to zapewne postać, której zbytnio nie zależy na naszej sympatii – jest nieszablonowy. Dzięki temu jest prawdziwy, wiarygodny nie wyidealizowany, lecz realny. To właśnie powoduje, że taka postawa popycha nas w jego kierunku, niczym magnes przyciąga, powoduje, że lgniemy do niego i wraz z nim dążymy do odkrycia prawdy. Styl tej powieści jest wyjątkowy, przyciąga nie tylko realnymi opisami, lecz również poczuciem humoru powieści, który raz po raz serwuje nam mroczne jak i humorystyczne dialogi.
Aorta bez wątpienia jest mocnym kryminałem zapewniającym nam ostrą jazdę bez trzymanki. Bartosz Szczygielski w pełni zaspokaja apetyty ambitnego i dojrzałego konesera kryminału. Drastyczność i bezwzględność morderstw uderza i elektryzuje do szpiku kości. Autor debiutuje w iście mistrzowskim stylu, znacząco podnosząc poziom polskiego kryminału, dawkując nam niezapomniane emocje. Fabuła „Aorty”, przyciąga, powoduje, że krew w żyłach buzuje zmuszając naszą aortę do pracy na pełnych obrotach. Pan Bartosz swoim debiutem wprowadza nową jakość do polskiego kryminału. Autor odznaczył się wyjątkowym stylem tworzenia fabuły, niepowtarzalnym klimatem kreowanych postaci i ich historii. Tą powieścią nie tylko debiutuje w mocnym stylu, lecz już na wstępie zapisuje się w miejscu przeznaczonym dla wielu znanych i lubianych twórców kryminalnego rzemiosła. Pikanterii historii dodaje fakt, iż usytuowana została ona w Pruszkowie, gdzie w makabryczny sposób zabita zostaje kobieta. A sami dobrze wiemy z czego te miasto słynie! Jest to na pewno dodatkowym bodźcem zwiększającym ciśnienie naszej krwi. A jeśli chodzi o „Krew” już niebawem zaleję się w lekturze drugiej części trylogii Bartosza Szczygielskiego.

Dodaj komentarz