Recenzje

Kruk w mroku sekretów

Nie ukrywam, że Piotr Górski posiada talent do kreowania historii nie tylko mrocznej, nie tylko wciągającej, lecz również mocno wbijającej się w naszą psychikę, naszą pamięć. Jeszcze długo po zakończeniu lektury, analizowałem to, co wydarzyło się w dochodzeniu prowadzonym przez komisarza Kruka.

Komisarz Sławomir Kruk powraca! To już szóste spotkanie z bohaterem wykreowanym przez Piotra Górskiego. „Ćma” to mroczny kryminał, którego fabuła wciąga niczym nurt wezbranej rzeki. Historia, którą poznajemy, absorbuje naszą uwagę tajemniczą atmosferą rozciągającą się na każdej ze stron. Wraz z komisarzem weźmiemy udział w dochodzeniu, które wymagać będzie od nas koncentracji oraz zdolności detektywistycznych. A przecież tego właśnie szukamy w rasowych kryminałach. I to znajdziemy w najnowszej książce Piotra Górskiego.

Nie ukrywam, że autor posiada talent do kreowania historii nie tylko mrocznej, nie tylko wciągającej, lecz również mocno wbijającej się w naszą psychikę, naszą pamięć. Jeszcze długo po zakończeniu lektury, analizowałem to, co wydarzyło się w dochodzeniu prowadzonym przez komisarza Kruka. Najmocniejszym punktem tej historii jest to, że nie ulatuje ona wraz z odłożeniem książki, lecz pozostaje w nas, a my trawimy ją, analizujemy, rozkładamy każdy jej element. Tego właśnie oczekuję od kryminałów, aby zmuszał do refleksji, analizy, do zastanowienia się nad każdym krokiem w śledztwie, które wraz z bohaterem tej książki prowadziliśmy.

Tym razem Komisarz Kruk podejmie się sprawy zaginięcia siedemnastoletniego Filipa Jabłońskiego. Wszystko wskazuje na to, że uczeń liceum uciekł z domu. Policja sprawdza wszystkie ślady, które niestety nie rzucają nowego światła na sprawę zaginięcia nastolatka. Rodzice chłopaka nie wierzą, by ten mógł popełnić samobójstwo. Jerzy Jabłoński jest zdania, że Filip mógł zostać pobity i uwięziony. Podaje szczegóły, których nikt nie mógł znać, sam nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, skąd to wie? Czy sam jest podejrzany o zniknięcie syna? Dokąd poprowadzi nas śledztwo prowadzone przez komisarza Sławomira Kruka? Czy zdołamy odkryć prawdę, zwłaszcza że spowita jest ona kłamstwami i tajemnicami?

Nie ukrywam, że ta tajemnicza sprawa zakrzątała moją głowę podczas poznawania szczegółów śledztwa związanego z zaginięciem nastolatka. Piotr Górski stworzył historię mroczną, tajemniczą, której nie sposób zapomnieć. „Ćma” to doskonale skonstruowany kryminał, którego zagadka nie pozwoli oderwać się od lektury. Takie kryminały chce się czytać. Takie książki, sprawiają, że polska literatura jest w bardzo dobrej formie. Dodam tylko, że z niecierpliwością czekam na kolejną książkę Piotra Górskiego.

„Ćma” ukazała się nakładem Wydawnictwa HarperCollins Polska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…