Recenzje

Kolejne odkrycie Grzegorza Kalinowskiego

Książka Grzegorza Kalinowskiego pt. „Generacja X, czyli kryzys wieku średniego” to książka, którą mogę polecić każdemu z nas. Niezależnie czy jesteśmy w kryzysie wieku średniego, czy ten dopiero przed nami. Pewne jest to, że sięgając po tę książkę, liczyć możecie na doskonałą lekturę.

Grzegorz Kalinowski zdobył uznanie polskiego czytelnicza już wiele lat temu. Kryminał, powieść historyczna, powieść sensacyjna – w tych gatunkach autor czuje się doskonale. Dlatego też zainteresowaniem czytamy powieści Pana Grzegorza.

Ostatnio pisarz spróbował swoich sił w komedii obyczajowej z nieco słodko-gorzkim klimatem. Po przeczytaniu książki „Generacja X, czyli kryzys wieku średniego” stwierdzam, że również w tym gatunku autor odkrył swoje mocne karty, ukazując pisarskie atuty, swą mistrzowską formę. Ta książka świadczy o tym, że Grzegorz Kalinowski nie szufladkuje się tylko w jednym gatunku, lecz niczym ryba w wodzie płynnie kroczy w każdym, w którym rozpoczyna swą twórczość.

Bez wątpienia „Generacja X, czyli kryzys wieku średniego” jest komedią obyczajową po trosze w gorzko-słodkim wydaniu. Oczywiście śmiech towarzyszy nam podczas czytania, lecz momentami nie jest nam do śmiechu. Lektura tej książki to falowanie po różnych emocjach, tych weselszych jak i również nieco smutniejszych. Tak jak w życiu, tak w tej historii wiele się dzieje.

Czytając tę książkę zastanawiałem się, czy dopadł mnie już kryzys wieku średniego. Wiem pewno, że taka książka nie wróży kryzysu polskiej literaturze. A wręcz przeciwnie odkrywa przed nami nowe jakże ciekawe talenty Grzegorza Kalinowskiego.

Autor zaprasza nas do poznania historii trójki starych znajomych. Luke, Lidka i Amadeusz są „między wiekiem chrystusowych a dziadkowskim”. Poznali się na studiach i tworzyli zgraną paczkę. Spotkali się po dwudziestu latach w polskiej rzeczywistości drugiej dekady XXI wieku. Trzeba przyznać, że w Polsce wiele zmieniło się od tego czasu. Czy również w ich życiu zaszły wielkie zmiany?

Łukasz, który przed laty napisał książkę, obecnie nie ma pomysłu na siebie. Nie potrafi odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości. Jednak Amadeusz podczas zakrapianej rozmowy ma dla niego propozycję nie do odrzucenia. A gdy dodam, że pojawi się również Lidka, która w życiu obu mężczyzn odegrała ważną rolę, to jeszcze bardziej podkręcę Wasz apetyt na tę książkę.

„Generacja X, czyli kryzys wieku średniego” to książka, którą mogę polecić każdemu z nas. Niezależnie czy jesteśmy w kryzysie wieku średniego, czy ten dopiero przed nami. Pewne jest to, że sięgając po tę książkę, liczyć możecie na doskonałą lekturę.

Książka „Generacja X, czyli kryzys wieku średniego” ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…