Recenzje

KLASYKA

Bez wątpienia Bruno Schulz potrafi operować symboliką. Potrafi dotrzeć do naszej wrażliwości, emocjonalności. „Sklepy cynamonowe i inne opowiadania” to lektura wymagająca ambitnego czytelnika, który między słowami potrafi wyczytać przekaz, dotrzeć do sedna zapisanego na kartach tego dzieła.

Bez wątpienia „Sklepy cynamonowe i inne opowiadania” to dzieło literatury. To klasyka. Ponadczasowa. Bruno Schulz zachwyca słownictwem. Tym jak nim operuje. To wyjątkowe, gdy potrafi się za pomocą słów przekazać tę wrażliwość.

Najnowsze wydanie jego dzieła wzbogacone zostało czterema opowiadaniami, które Schulz napisał po ukazaniu „Sklepów cynamonowych”. „Kometa”, „Ojczyzna”, „Jesień”, „Republika marzeń” to nie jedyne urozmaicenie tego wydania. Dodatkowo na kartach książki umieszczone zostały autorskie ilustracje Schulza. Nie da się ukryć, że to dzieło zostało zadbane pod względem wydawniczym. Biorąc je do rąk otrzymujemy coś więcej. Nie tylko znaną już treść prozaika, lecz jego dodatkową twórczość w postaci wspomnianych opowiadań i ilustracji.

Bez wątpienia Bruno Schulz potrafi operować symboliką. Potrafi dotrzeć do naszej wrażliwości, emocjonalności. „Sklepy cynamonowe i inne opowiadania” to lektura wymagająca ambitnego czytelnika, który między słowami potrafi wyczytać przekaz, dotrzeć do sedna zapisanego na kartach tego dzieła. I choć książka traktuje o sprawach ważnych, jej lektura wprowadza nas w lekki stan hipnozy, zabierając nas do światów jakże odległych. Warto wziąć udział w tej podróży. Podróży, która uczy i pozostawia ślad w naszej pamięci.

Wyjątkowy język, nostalgiczny i nieco „senny” klimat to znak rozpoznawczy tego dzieła. Choć senny nie oznacza, że będziecie się nudzić podczas czytania. „Senny” to bardziej atmosfera, która jest czymś pomiędzy jawą a snem. To wyjątkowy stan, który warto sobie zaaplikować.

Książka „Sklepy cynamonowe i inne opowiadania” ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…