Recenzje

Klasyka dla dzieci i dorosłych

„Król Maciuś Pierwszy” to wyjątkowa książka. Jej wyjątkowość płynie z historii stworzonej przez Janusza Korczaka. Historii o przyjaźni i odwadze. Ta książka nie traci na wartości. Jest ponadczasowa. W tym roku przypadają setne urodziny tej książki, a my czytelnicy nadal tak chętnie po nią sięgamy.

Każdy czytelnik, niezależnie od swojego wieku, może sięgać do twórczości Janusza Korczaka. Bez wątpienia jest ona ponadczasowa. Od lat bawi i uczy każdego, kto przeczyta książkę autora. „Król Maciuś Pierwszy” to historia, którą powinien poznać każdy z nas. Nie tylko ze względu na ciekawą historię, lecz mądrość z niej płynącą. A możecie być pewni, że rozpoczynając tę lekturę, popłyniecie nurtem jej fabuły. Wciągniecie się bez reszty.

Janusz Korczak w polskiej literaturze wpisał się już na stałe. Jego twórczość nie przemija. I jestem przekonany, że nie przeminie. Warto do niej powracać. Warto przekazywać ją z pokolenia na pokolenie. Dlatego też zachęcam Was do przeczytania książki „Król Maciuś Pierwszy”. Dlaczego? Myślę, że długo przekonywać Was nie trzeba.

Janusz Korczak zaprasza nas do poznania historii Maciusia, który po śmierci rodziców zostaje królem. Niestety jego panowanie nie będzie pozbawione trosk i trudnych decyzji. Jedną z nich jest wyruszenie na front. Gdy w kraju rządzonym przez Maciusia wybucha wojna, ten nie zastanawia się ani chwili dłużej i postanawia bronić swojego kraju.  

Podczas potyczek nie tylko dzielnie stawia czoła agresorowi, lecz również podejmuje kilka ważnych decyzji. Powstaje dziecięcy sejm. Myślę, że ta część historii zapisanej na kartach książki jest nawiązaniem do działań i myślenia Janusza Korczaka w jego działalności społecznej. Uważał on bowiem, że dzieci mają swoje prawa, był nieustającym prekursorem walki o prawa dzieci. Często dzieci już w najmłodszych latach muszą wykazać się dorosłością, odpowiedzialnością. To bardzo mądre przesłanie, z którego warto czerpać pełnymi garściami.

„Król Maciuś Pierwszy” to wyjątkowa książka. Jej wyjątkowość płynie z historii stworzonej przez Janusza Korczaka. Historii o przyjaźni i odwadze. Ta książka nie traci na wartości. Jest ponadczasowa. W tym roku przypadają setne urodziny tej książki, a my czytelnicy nadal tak chętnie po nią sięgamy. I to nie po raz pierwszy. Dziś mogłem powrócić do tej historii i spojrzeć na nią z innej perspektywy. Z perspektywy starszego czytelnika, aniżeli trzydzieści lat temu. I myślę, że za kolejne trzydzieści lat ponownie powrócę do tej historii, aby spojrzeć na nią z innej strony.

Książka „Król Maciuś Pierwszy” ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las  

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…