Recenzje

Igrzyska w Auschwitz

„Gladiatorzy z obozów śmierci” to ciekawe zobrazowanie historii bohaterskich bokserów, którzy za obozowymi murami, wykazali się nie tylko hartem ducha, lecz przede wszystkim wolą walki o życie. Na kartach tej książki poznajemy ich biografię, sportowe sukcesy tak drastycznie przerwane przez wojenną rzeczywistość.

Ostatnio ukazało się wiele książek ilustrujących historię zza obozowych murów. Poznajemy wiele losów ludzi, którzy doświadczyli piekła na ziemi. Każda z nich jest poruszająca. Każda jest świadectwem czarnej karty z historii ludzkości.

Książka Andrzeja Fedorowicza podejmująca ten temat, jest jakże odmienna od dotychczas publikowanych. Co prawda ukazuje historię ludzi, lecz jej temat dotyka sportu. A dokładniej rzecz ujmując mistrzów boksu, którzy stoczyli wiele walk na ringu. „Gladiatorzy z obozów śmierci” to ciekawe zobrazowanie historii bohaterskich bokserów, którzy za obozowymi murami, wykazali się nie tylko hartem ducha, lecz przede wszystkim wolą walki o życie.

Esesmani organizowali krwawe igrzyska, które dla legend boksu były walką o uznanie oraz przetrwanie. Andrzej Fedorowicz jest dziennikarzem, freelancerem zajmującym się historycznym dziennikarstwem śledczym. W tej wyjątkowej publikacji ukazuje nam sylwetki dziewięciu sportowców. Poznajemy historię Tadeusza Pietrzykowskiego, Jerzego Junosza Kowalewskiego, Johanna Rukeli Trollmanna, Salama Bully’ego Schotta, Leenderta Leena Sandersa, Salamoa Aroucha, Antoniego Czortka, Herecka Hafta i Victora Younga Pereza. Ci sportowcy stoczyli wiele walk, jednak te na obozowym ringu, były dla nich walkami życia.

Na kartach tej książki poznajemy ich biografię, sportowe sukcesy tak drastycznie przerwane przez wojenną rzeczywistość. To wstrząsające, że w miejscu, w którym zginęło 1,5 miliona ludzi, ich oprawcy organizowali igrzyska, w których bokserzy byli niczym zabawki, dostarczające rozrywkę esesmanom. To, co dla nich było rozrywką, sposobem na spędzenie czasu, dla legend boksu było walką o życie, godność i honor. Udział w walce był dla nich również możliwością zdobycia środków niezbędnych do przeżycia. Zwycięska walka dawała możliwość odnalezienia w sobie ducha sportowej walki. Często po drugiej stronie ringu, stawali ich oprawcy, co jeszcze bardziej podsycało emocje. Wówczas mieli okazję wyładować swój gniew i ból. Andrzej Fedorowicz napisał ciekawą i poruszającą książkę, którą warto przeczytać. To ukazanie historii z Auschwitz z nieco innej perspektywy.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bellona.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…