Recenzje

Historia Libby Jones

Lisa Jewell rozpala nasze emocje do maksymalnej temperatury. A tempo czytania tej książki będzie błyskawiczne, ponieważ nie można się od niej oderwać. Lisa Jewell doskonale prowadzi nas po wątkach tej historii, czyni to umiejętnie, zagadkowo, wręcz hipnotyzując nas.

Lisa Jewell napisała thriller psychologiczny, który już od pierwszych stron wdziera się do naszej psychiki, a napięcie jakie towarzyszy nam podczas poznawania historii Libby Louise Jones nie odpuszcza aż do finału. Autorka stworzyła mroczny klimat, a misternie poprowadzona fabuła sprawiają, że „Idealna rodzina” to doskonała lektura dla miłośników gatunku.

Jewell skroiła intrygującą historię, od której poznawania nie oderwiemy się ani na chwile. Każda chwila spędzona na lekturze tej książki elektryzuje nasze emocje. Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłowości autorki, która każdy wątek dopracowała do perfekcji.

Autorka tą książką utwierdziła mnie w przekonaniu, że brytyjskie thrillery psychologiczne mają swój specyficzny klimat, którego na próżno szukać wśród twórców z innych krajów. Tak jak skandynawskie kryminały, tak brytyjskie thrillery zawierają aurę niemożliwą do skopiowania. To niczym kod genetyczny.

Historię „Idealnej rodziny” poznajemy z perspektywy trzech bohaterów. Dwie z nich ukazują to, co wydarzyło się w czasie teraźniejszym. Natomiast trzeci bohater opisuje wydarzenia, które wydarzyły się dwadzieścia pięć lat temu. Jak bardzo wydarzenia sprzed lat wpłynęły na obecną sytuację? Co takiego wydarzyło się w przeszłości, że jej echa rozbrzmiewają do dziś?

Dwadzieścia pięć lat to przecież spory kawałek czasu. A jeśli dodam, że tyle właśnie lat ma główna bohaterka, to oznaczać może tylko jedno, że Libby może być kluczem do rozwikłania tej zagadki. Kobieta otrzymuje w spadku od swych biologicznych rodziców willę wartą fortunę. Jednak nie zna ich tożsamości. Próbując ją odkryć trafia na szczegóły mrocznych wydarzeń, do których doszło w opuszczonym domu. To właśnie w nim policja odnalazła dziesięciomiesięczną dziewczynkę. W kuchni natrafiła na zwłoki trzech osób. Co takiego wydarzyło się w tej rodzinie? Czy to właśnie Libby Jones była tą, która ocalała? A jeśli dodam, że w tym samym czasie na tej samej ulicy zaginęła czwórka innych dzieci, to tylko podgrzeję atmosferę zaciekawienia tą historią.

Proszę mi wierzyć, że Lisa Jewell rozpala nasze emocje do maksymalnej temperatury. A tempo czytania tej książki będzie błyskawiczne, ponieważ nie można się od niej oderwać. Lisa Jewell doskonale prowadzi nas po wątkach tej historii, czyni to umiejętnie, zagadkowo, wręcz hipnotyzując nas. Autorka wprowadziła klimat, którego nie sposób określić jednym słowem. Jest niczym magnes, który przyciąga, trzymając nas w kleszczach aż do ostatniej strony. I nawet gdy już odłożymy książkę na półkę oddziałuje na nas „polem magnetycznym” misternie skonstruowanej intrygi.

„Idealna rodzina” to doskonały materiał na film. A ten thriller jest takim filmem, w którym klatka po klatce odkrywamy tajemnice rodziny chciałoby się powiedzieć idealnej! Jednak i ta skrywa tajemnice, która wychodząc po latach mocno wbijają się w psychikę.

Thriller psychologiczny powinien taki być. Mocno uderzający do głowy i powalający z nóg. „Idealna rodzina” doskonale wpisuje się w to założenie. Zakładam, że każdy miłośnik gatunku po przeczytaniu tej książki wykrzyczy – TO JEST TO!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona Kryminału.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…