Recenzje

Historia atramentem pisana

Jestem przekonany, że „Ciężar atramentu” spełni oczekiwania miłośników powieści historycznych, czytelników ambitnych, którzy w literaturze szukają nie tylko nietuzinkowej fabuły, lecz również historii otwierającej naszą chęć poznawania losów naszych przodków. Zdecydowanie polecam lekturę tej powieści.

Są książki, których nie można pominąć na swej liście „do przeczytania”. Są powieści, których lektura to nie tylko czytelnicza przyjemność, lecz również historyczna podróż otwierająca nasze myślowe horyzonty. Bez wątpienia „Ciężar atramentu” wpisuje się w to sformułowanie. Rachel Kadish uformowała historię z jakże wyraźnymi bohaterami, a ich losy nie ulatują niczym mgła, lecz tworzą w naszej pamięci obraz, który pozostaje już na zawsze. I zawsze, gdy będę zerkał na tę powieść, mym wspomnieniom będzie towarzyszyć nostalgia za historią, którą miałem okazję poznać podczas lektury, którą polecam każdemu czytelnikowi otwartemu na ambitną literaturę.

Rachel Kadish zaprasza nas do poznania poruszającej historii dwóch kobiet, których losy dzielą stulecia. Poznajemy Esterę Velasquez, emigrantkę z Amsterdamu, która zajmowała się odręcznym przepisywaniem ksiąg niewidomego rabina. „Ciężar atramentu” to również historia Helen Watt. Jako profesor historii fascynuje się spuścizną żydowską. Pewnego dnia były student zwraca się do niej z prośbą o analizę siedemnastowiecznych żydowskich dokumentów, które odnalazł w swoim domu. Helen wraz z amerykańskim doktorantem Aaronem Levy’m starają się odczytać zapiski i dążą do odkrycia, kto jest ich autorem podpisującym się pseudonimem „Aleph”.

Nie ukrywam, że lektura tej powieści była dla mnie ciekawą podróżą historyczną. Co ważne akcja nie mknie tu na urwanie głowy. Wszystkie wątki rozgrywają się w nieśpiesznym tempie, co sprawia, że możemy spokojnie przyjrzeć się faktom ukazanym na kartach „Ciężaru atramentu”. Możemy je przeanalizować, jak i również mamy czas na zgłębienie historii. Bez wątpienia ta książka zmusza do myślenia, analizowania oraz zastanowienia się nad losami Estery i Helen, dwóch kobiet, które pomimo odległości czasowej, w której żyły, połączone są pewną nicią walki o siebie, swoje marzenia, pragnienia. Co ważne Rachel Kadish zarysowała nie tylko wyraźne charaktery bohaterów, lecz również zadbała o odwzorowanie interesującego tła historycznego.

Jestem przekonany, że „Ciężar atramentu” spełni oczekiwania miłośników powieści historycznych, czytelników ambitnych, którzy w literaturze szukają nie tylko nietuzinkowej fabuły, lecz również historii otwierającej naszą chęć poznawania losów naszych przodków. Zdecydowanie polecam lekturę tej powieści. A już po przeczytaniu warto umieścić ją na półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek. Dzięki temu nasza domowa biblioteczka wzbogaci się o kolejną perełkę światowej literatury.

Książka „Ciężar atramentu” ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…