Geniusz naszych czasów.

„Stephen Hawking, najbardziej znany naukowiec obecnych czasów, zmarł 14 marca 2018 roku”. Tak rozpoczyna się biografia, która odkrywa przed nami nieznane nam galaktyki genialnego umysłu geniusza naszych czasów. Rudiger Vass w publikacji „Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach” ukazuje wiele istotnych informacji, które dla świata nauki są niezmiernie ważnym bogactwem wiedzy. A dla nas jest ona ogromną niepojętą przestrzenią. Jednak autor tej książki wiedzę tę prezentuje w sposób prosty, przejrzysty niemalże wręcz dziecinny. Ale proszę mi wierzyć taka metoda, odnosi swoje efekty bowiem powoduje, iż wiedza ta jest zrozumiała. Bardzo humorystyczny przekaz jest również ciekawym sposobem na wzbudzenie w nas ciekawości. Nie suche fakty, nie twarde dane czy też sztywne, kurczowe trzymanie się wiedzy i przekazywanie jej w sposób podobny do wkuwania na tak zwaną blachę. Lecz ciekawy, przystępny sposób na wchłonięcie tak ważnej wiedzy. Taką metodę do przekazania nam informacji, kupuję w pełni. Już sobie wyobrażam taki sposób prowadzenie lekcji przez naszych nauczycieli. Myślę, że obecność na każdej lekcji byłaby stu procentowa. I nawet żadna choroba (wymuszana, czy też nie), nie stałaby na przeszkodzie by móc uczestniczyć w takiej lekcji.

Rudiger Vaas w sposób zrozumiały i przejrzysty ukazuje każdemu z nas fascynujące idee Hawkinga. Czymże są wszechświaty niemowlęce, entropia, wyimaginowany czas czy grawitacja kwantowa. Czytając o tych pojęciach w niejednym słowniku nie będziemy tego w stanie zrozumieć, pojąć w jakikolwiek sposób. No może garstka miłośników tej dziedziny nauki owszem, ale laicy w tym temacie, podrapią się po czole, przy akompaniamencie odgłosów ziewania. Jednakże nie podczas czytania tej publikacji bowiem jej autor tak potrafi zaciekawić tematem sprawiając, że nie stanowi on dla nas żadnych tajemnic. Śmiem nawet twierdzić, że w młodych czytelnikach może rozbudzić miłość do tych zagadnień. I kto wie być może pod wpływem tej lektury narodzi się kolejny geniusz, spadkobierca wiedzy i zainteresowań Stephena Hawkinga. Mali i duzi czytelnicy, którzy choć raz zamarzyli „o podróżach w czasie, znajdą tutaj także odpowiedź na pytanie, czy są one w ogóle możliwe”. Książka ta wzbogacona jest również w wiele ciekawych ilustracji, które są odpowiedziami na zagadki a także pytania, które Hawking stawiał przed sobą przez całe życie. Naukowiec zadawał tych pytań wiele, dzięki czemu wiele nowego dowiadywaliśmy się o nas, naszym świecie – skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy.

Rudiger Vaas w prosty sposób ukazuje istotę zawiłych teorii, które tylko w teorii mogą być trudne do ogarnięcia. Jednak przetłumaczone z języka naukowego na ludzki stają się bardziej zrozumiałe i oczywiste dla każdego z nas. Ciekawa książka dla miłośników fizyki oraz astronomii, a także i tych, którzy ciągle poszukują. Książka ta ucząc bawi, bawiąc uczy. Jeśli nauka Was nudzi, w tej książce Wam to nie grozi. Jeśli nauka Was bawi, musicie mieć tę publikację u siebie. Koniecznie. Dzięki niej zrozumiecie, to co niezrozumiałe i pojmiecie wiedzę, którą na pierwszy rzut oka trudno pojąć. Książka nie tylko pokazuje dokonania naukowe Hawkinga, który już pod koniec lat 60. XX wieku zwracał uwagę ekspertów. Niniejsza publikacja prezentuje nam zarówno wiedzę naukową, lecz także informacje z życia naukowca, który borykał się z chorobą. W wieku dwudziestu jeden lat zdiagnozowano u niego ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne. Jednakże mimo przewidywań, iż Hawkingowi pozostało kilka lat życia, „zdołał skończyć studia, obronić doktorat i przeprowadzić przełomowe badania”. Stephen Hawking taką postawą uczy nas jeszcze jednego, że nie wolno się poddawać. Los, którego doświadczył „sprawił, że perfekcyjnie wpisał się on w stereotyp genialnego umysłu uwięzionego w bezwładnym ciele, wytrwale dążącego do przekroczenia, granic poznania”. Warto poznać biografię człowieka dla którego natura Wszechświata była zagadką, która nie stanowiła dla niego żadnej bariery. Autor tej biografii umieścił próbki poglądów naukowca, które powinniśmy przyjąć z lekkim przymrużeniem oka. Jeśli chcecie poznać zagadkę wielkiego wybuchu, ocenić wzrost Wszechświata, czy też odbyć wyprawę do tego, co urojone i poznać pułapki ciężkości, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Dodatkowym smaczkiem tej publikacji są króciutkie quizy, kończące każdy rozdział, co jest pewnego rodzaju sprawdzianem wiedzy pozyskanej w trakcie tej lektury. Dobra zabawa i nauka gwarantowana.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bellona.

Dodaj komentarz