Recenzje

Fenomenalny kryminał retro

Tomasz Duszyński udowodnił, że jego pierwszy udany kryminał retro nie był dziełem przypadku, ponieważ druga część to dobitne potwierdzenie mistrzostwa w tym gatunku. Gatunku nie łatwym, wymagającym wczucia się w historyczny klimat. A to autorowi udało się doskonale. Dzięki temu do rąk czytelnika trafia kryminał z mocną zagadką oraz tłem historycznym, który sprawia, że możemy poczuć ducha tamtych lat.

Glatz. Kraj Pana Boga” to drugi kryminał retro Tomasza Duszyńskiego, który warto przeczytać i umieścić na półce Najlepszych Interesujących Książek. Ta powieść to niezwykła kolekcja literacka dla miłośników gatunku.

Dotychczas autor napisał dwie książki utrzymane w klimacie retro. A już 19 maja do księgarń trafi kolejna powieść pt. „Glatz. Zamieć”. Jednak zanim to nastąpi przeczytajcie czyt-NIKową recenzję jej poprzedniczki.

Tym razem autor zabiera nas do Zieleńca do roku 1921. To tutaj znaleziono zwłoki zaginionej w 1916 roku Sabine Hunfeld. Sprawą zabójstwa córki bogatego importera cygar zajmie się szef nowo utworzonego Wydziału Kryminalnego kłodzkiej policji – Franz Koschella.

Czy zdoła on znaleźć ślady zbrodni sprzed pięciu lat? Czy jednak sprawa ta ulegnie przedawnieniu? Komu zależało na zacieraniu śladów, tak by morderstwo nie wyszło na jaw? Do sprawy dołączy berliński kapitan Wilhelm Klein.

Tomasz Duszyński udowodnił, że jego pierwszy udany kryminał retro nie był dziełem przypadku, ponieważ druga część to dobitne potwierdzenie mistrzostwa w tym gatunku. Gatunku niełatwym, wymagającym wczucia się w historyczny klimat. A to autorowi udało się doskonale. Dzięki temu do rąk czytelnika trafia kryminał z mocną zagadką oraz tłem historycznym, który sprawia, że możemy poczuć ducha tamtych lat.

To, co pociąga mnie w kryminałach retro, to przede wszystkim nie kryminał, lecz właśnie ta historyczna otoczka, którą Tomasz Duszyński fenomenalnie zarysował. Czytając tę książkę w pełni mogłem poczuć klimat międzywojennego kłodzka.  I za to ogromne brawa. Należą się one również wydawnictwu, które ponownie zadbało o oprawę wizualną książki.

Ciekawe zwroty akcji, tło historyczne oraz intrygująca zagadka kryminalna, to mocne punkty tego kryminału. „Glatz. Kraj Pana Boga” to książka, którą możemy umieścić na półce Najlepszych Interesujących Książek. Zdecydowanie polecam.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…