Recenzje

Droga wojennych ścieżek.

„Ziemia ludzi zapomnianych” to drugi tom cyklu „Zanim nadejdzie jutro”. Akcja drugiego tomu  rozgrywa się w latach 1940-1942. Joanna Jax kreśli historię ludzi, których wojenny los nie szczędził, a droga ich życia wiedzie przez ścieżki okupione cierpieniem. Wojenna zawierucha rozrzuca bohaterów pierwszej części w różne strony. Panny Kąckie, Nina, Nela, a także Błażej wraz z dziadkiem zostają „rzuceni” przez los w sam środek stepu. Również Tobiasza, Kubę i Pawła historia nie oszczędziła. Trafili oni bowiem do sowieckich łagrów. Zmuszeni zostali do życia w warunkach urągających godności człowieka. To czego tam doświadczają wlewa w nasze serca ogromny żal wylewając z naszych oczu wiele łez.

W drugiej części tej historii los jeszcze brutalniej potraktował bohaterów. Dotknięci głodem oraz morderczym mrozem muszą stawić czoła otaczającej ich rzeczywistości, która nie ściele się jasnymi barwami na przyszłość. W obliczu wielu chorób, bezduszności i znieczulicy, muszą odnaleźć siły, by przetrwać najgorsze. Najgorsze jest w tym wszystkim poczucie bezsilności. Ta emocjonująca powieść ukazuje nam haniebne karty historii ludzkości. Obrazuje tak bolesne i drastyczne doświadczenie wielu polskich rodzin.

Dzięki niebywałej umiejętności Pani Joanny, wraz z bohaterami tej powieści przebywamy drogę wiodącą przez najczarniejsze zakątki wojennych ścieżek. To, czego doświadczyli żyjący w tamtych czasach, to istnie piekło na ziemi. I dzięki autorce tej powieści możemy uświadomić sobie, jak czarnymi zgłoskami historia zapisała się okrucieństwem tamtych lat. Joanna Jax dzięki tej książce daje nam również nadzieję. Nadzieję na to, że pomimo nędzy, głodu, chorób i utraty wolności – miłość może narodzić się w każdych warunkach. Bo dla niej miejsce znajdzie się zawsze. To, dzięki niej człowiek jest w stanie wykrzesać w swym sercu nadzieje na lepsze jutro.

Pisarka ukazuje dramat wielu polskich rodzin. Dramat, który ciężko jest sobie wyobrazić, a przeżyć taką gehennę udaje się nielicznym. Autorka opierając fabułę tej książki na wydarzeniach historycznych, czyni to w tak wyjątkowy sposób, iż czytający odnoszą wrażenie jakoby pani Joanna siedziała tuż obok i opowiadała nam tę historię „twarzą w twarz”. Realistyczne opisy chwytają za serce, ujmują nas nie tylko samą historią, lecz również sposobem jej przekazania. A proszę mi wierzyć Joanna Jax czyni to doskonale. Opisuje tragizm tych wydarzeń, nie oszczędza nam drastycznych przekazów. I bardzo dobrze, gdyż dzięki temu możemy na własnej skórze odczuć całe zło, okrucieństwo jakim doświadczeni zostali nasi rodacy podczas wysiedleń. I wszystko to w poczuciu faktu, iż nasi okupanci zmietli nasz kraj z mapy świata. A ważne, by każdy z nas na swej czytelniczej mapie znalazł miejsce na tę powieść, która jest nie tylko emocjonująca lekturą, lecz swoistą lekcją historii, którą warto poznać i ocalić od zapomnienia.

Natomiast już w kwietniu na półkach księgarń pojawi się trzecia część z cyklu „Zanim nadejdzie jutro” zatytułowana „Druga strona nocy”. Czy nadzieja na nadejście lepszego jutra dla naszych bohaterów rozbłyśnie jasnym światłem? Warto się o tym przekonać i już tej wiosny sięgnąć po ostatni tom tej emocjonującej historii ludzkich losów, na których wojenne ścieżki wyryły niezapomniany ślad. Za egzemplarz „Ziemia ludzi zapomnianych” dziękuję Wydawnictwu Videograf oraz Pani Joannie Jax, która wzbogaciła tę powieść dedykacją wraz z autografem.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…