Recenzje

Co wydarzyło się w Tom Lake?

Piękna historia, zarysowana wyjątkowym, jakże charakterystycznym dla twórczości Ann Patchett stylem czynią tę historię wyjątkową. Dlatego też to kolejna książka autorki, która zasługuje na najwyższe noty, na miano bestsellera oraz umieszczenie jej na półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek. Takie powieści są miodem na serca czytelników spragnionych pięknych, porywających, mądrych, życiowych historii. A „Tom Lake” właśnie taką książką jest. Dlatego też polecam ją Waszej czytelniczej uwadze.

„Stan zdumienia” i „Dom Holendrów” to dwie wcześniejsze książki Ann Patchett, które miałem przyjemność przeczytać. Historie te mocno wkomponowały się w moją wyobraźnię, sprawiając, że nie tylko nie odrywałem się od lektury, lecz również często wracałem do nich we wspomnieniach. Również lektura najnowszej powieści autorki wywarła na mnie ogromne wrażenie, dotknęła mojej wrażliwości, skłoniła do przemyśleń. Jednym słowem zdobyła moje czytelnicze serce.

Oczywiście mowa o książce „Tom Lake”, w której Ann Patchett ponownie wykazała się swoim kunsztem tworzenia ujmujących historii. To właśnie czyni tę historię unikatową, ponieważ poznając losy Lary Nelson i jej córek Emily, Nell, Maisie, możemy poprzez ich pryzmat spojrzeć na swoje życie, na własne decyzje, które podejmujemy. Emily w przyszłości ma przejąć rodzinną farmę czereśni. Maisie swoje aspiracje skierowała ku studiom weterynaryjnym. Nell pragnie pójść w ślady matki i zostać sławną aktorką.

Powieść ta zmusza nas do podjęcia wewnętrznej dyskusji z samym sobą odnośnie życiowej drogi, którą obraliśmy, którą kroczymy. Bez wątpienia to mądra powieść, której przesłanie może być drogowskazem dla każdego z nas.

Akcja tej powieści rozgrywa się w czasie pandemii COVID-19. Wprowadzenie lockdownu wywróciło do góry nogami dotychczasową aktywność społeczną. Miało to również pewien plus, ponieważ mogło zacieśnić relacje domowników. Podobnie było w historii stworzonej przez Ann Patchett. Wiosną 2020 roku córki Lary powróciły do rodzinnego sadu w północnym Michigan. Podczas prac związanych ze zbiorem czereśni córki prosiły matkę, aby opowiedziała im historię jej młodzieńczego romansu z popularnym aktorem, laureatem Oscara Peterem Dukiem. Córki poznając tajemniczą historię swej matki, nieco inaczej spoglądać będą na własne życie, na podejmowane decyzje.

Jak bardzo poznana tajemnica zmieni życie Emily, Nell i Maisie? Jaką lekcję otrzymają dzięki wyznaniom Lary? Koniecznie przekonajcie się sami i sięgnijcie po „Tom Lake” powieść, jakże życiową, mądrą.

To, co jest piękne w tej powieści, to niespieszne tempo, które sprawia, że z lekkością i swobodą chłoniemy historię zapisaną na jej kartach. Historię o miłości młodzieńczej, matczynej i małżeńskiej. Każda z nich ma inny smak, inny kolor, lecz mają wspólny mianownik – dobro płynące z serc ludzi przepełnionych miłością. Co ważne nie jest to historia przekoloryzowana, lecz prawdziwa, z urokami codziennych zmagań. A to jeszcze bardziej urzeczywistnia tę powieść, co czyni ją wręcz doskonałą. Piękna historia, zarysowana wyjątkowym, jakże charakterystycznym dla twórczości Ann Patchett stylem czynią tę historię wyjątkową. Dlatego też to kolejna książka autorki, która zasługuje na najwyższe noty, na miano bestsellera oraz umieszczenie jej na półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek. Takie powieści są miodem na serca czytelników spragnionych pięknych, porywających, mądrych, życiowych historii. A „Tom Lake” właśnie taką książką jest. Dlatego też polecam ją Waszej czytelniczej uwadze.

Nie ukrywam, że Ann Patchett ponownie zdobyła moje czytelnicze serce. Tą historią zabrała mnie do świata, pełnego miłości, życiowych mądrości, czyniąc czas spędzony z tą książką wyjątkowym. Za co z całego serca dziękuję! A Wy drodzy czytelnicy, jeśli jesteście spragnieni wyjątkowej lektury, która poruszy Wasze najczulsze struny, to koniecznie sięgnijcie po najnowszą książkę amerykańskiej pisarki.

Powieść „Tom Lake” ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Literanova

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…