Recenzje

Bądźmy „Klimatyczni” dla naszej planety

Tak jak każda bajka uczy, tak i ta jest dla nas ważna lekcją. Autorka zadbała o to, by każdy rozdział zakończony był wskazówkami, co możemy zrobić, by być naśladowcami „Klimatycznych” bohaterów.

Nakładem Wydawnictwa Tekturka ukazała się bajka, którą śmiało mogę polecić nie tylko młodszym czytelnikom, ale również tym starszym. „Klimatyczni” autorstwa Olgi Ślepowrońskiej to doskonała lektura, z której wiedzę może czerpać każdy z nas. Czerpać, ale co najważniejsze wprowadzać do swojego życia. Ważne jest aby nauka płynąca z tej bajki była praktykowana. Dla dobra nas i naszej planety.

Pani Olga ukazuje nam historię ludzi, którzy swą pomysłowością  i zaangażowaniem zrobili wielki krok dla przyszłości naszego globu. Globu tak bardzo eksploatowanego. Dodatkowo ilustracje Weroniki Żurowskiej wzbogacają tę publikację, która jest cenną lekcją dla nas wszystkich, niezależnie od metryki. Każdy z nas może swym postępowanie zrobić wiele dobrego dla naszej ziemi. Tak samo jak dowodzą temu czyny „Klimatycznych” bohaterów.

Dzięki opowieściom mówiącego żółwia Tymoteusza wraz z Basią i Witkiem poznajemy historie ludzi, których warto naśladować. William Kamkwamba to czternastoletni mieszkaniec Malawi. W tym właśnie kraju „w kształcie gąsienicy” zapanowała okropna susza. Wioska pozbawiona była dostępu do prądu. Chłopiec chcąc zaradzić temu problemowi wykazał się niezwykłą pomysłowością. Czego dokonał? Czegoś wielkiego!

Również historia Xochitl Guadalupe Cruz Lopez dowodzi temu, że kreatywność może przynieść imponujące efekty. A pomysłowość Xochitl doceniona została przez „jeden z największych uniwersytetów w Meksyku”, który „uhonorował ją nagrodą przyznawaną kobietom za wybitne zasługi dla nauki. Pierwszy raz otrzymało ją dziecko”. Co takiego dokonała Xochitl?

Historia Henryka Jordana także zasługuje na uznanie. Za jego czasów „na świecie zachodziły wielkie zmiany: fabryki wyrastały jak grzyby po deszczu, szybciej niż drzewa”. Czym takim Henryk Jordan zasłużył się dla ludzkości? Koniecznie poznajcie jego historię.

Olga Ślepowrońska ukazuje nam również niesamowitą historię Wangari Maathai, Arvinda Gupty, którzy powinni znaleźć swoich naśladowców. Byłoby to z korzyścią dla nas wszystkich. Tak jak każda bajka uczy, tak i ta jest dla nas ważna lekcją. Autorka zadbała o to, by każdy rozdział zakończony był wskazówkami, co możemy zrobić, by być naśladowcami „Klimatycznych” bohaterów.

A warto dodać, że autorka tej bajki, również aktywnie działa na rzecz ludzi i naszej planety. Pani Olga Ślepowrońska jest psychologiem, założycielką Grupy CzujCzuj. Wraz z grupą przyjaciół „pomaga dzieciom, o których świat zapomina. Tym, które leżą w szpitalach, są w domach dziecka lub ośrodkach dla uchodźców. „Klimatyczni” to doskonała lektura, bajka, dzięki, której świat staje się lepszy.

Za egzemplarz opowiadania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Tekturka.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…