Recenzje

Arcydzieło literatury SF

„Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, Bóg Imperator Diuny”, „Herytycy Diuny”, „Kapitularz Diuną” to klasyka literatury SF. Każdy miłośnik gatunku powinien wejść do tego świata. A gdy już wejdzie, to nie będzie chciał go opuścić. Bez wątpienia Frank Herbert wysoko zawiesił poprzeczkę twórcom gatunku. Stworzoną przez siebie historią uplasował się w czołówce twórców.

Nakładem Wydawnictwa Rebis do księgarń trafił wyjątkowy pakiet arcydzieła literatury SF. To nowe poprawione wydanie cyklu „Kroniki Diuny”.

„Kroniki Diuny” to sześć fantastycznych powieści Franka Herberta, który zabiera nas do świata jakże odległego, świata, w którym nasza wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Autor stworzył bohaterów o których nie sposób zapomnieć, wykreował świat, którego nie będziemy chcieli opuścić. Podróż, w którą wyruszamy czytając tę serię, jest podróżą wyjątkową. O takich podróżach się nie zapomina. Do takich chwil często wraca się myślami.

„Kroniki Diuny” to zestaw sześciu powieści, które czyta się z zapartym tchem. I choć liczą one ponad trzy tysiące czterysta stron, to proszę mi wierzyć, poznawanie historii na nich zapisanych nie dłuży się w nieskończoność, lecz pozwala nam na chwile relaksu, wytchnienia.

„Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, Bóg Imperator Diuny”, „Herytycy Diuny”, „Kapitularz Diuną” to klasyka literatury SF. Każdy miłośnik gatunku powinien wejść do tego świata. A gdy już wejdzie, to nie będzie chciał go opuścić. Bez wątpienia Frank Herbert wysoko zawiesił poprzeczkę twórcom gatunku. Stworzoną przez siebie historią uplasował się w czołówce twórców. I jestem przekonany, że jego ugruntowana pozycja jest bezpieczna, gdyż trudno będzie innym pisarzom przeskoczyć talentem do kreowania historii, wyobraźnią oraz stylem Frana Herberta.

Nie będę zdradzał Wam fabuły, historii zapianej na kartach „Kroniki Diuny”, ponieważ nie chcę spoilerować, nie zamierzam psuć Wam przyjemności czytania. To byłoby okropieństwem z mojej strony. Wolę podzielić się z Wami moimi emocjami. A te przepełnione są zachwytem wobec pomysłowości Franka Herbeta.

Jednak nie tylko owa pomysłowość jest mocnym punktem całej serii. Przede wszystkim umiejętne poprowadzenie całej historii, doskonałe zarysowanie postaci, z którymi możemy się zaprzyjaźnić. Możemy im kibicować, uczestniczyć w ich rozgrywkach o planetę, starciach na szczeblu politycznym.

„Kroniki Diuny” interesują mnie również nie tylko pod względem świata wykreowanego przez Franka Herberta. Również jako socjolog, analizowałem relacje bohaterów, które ze świata wykreowanego przez autora można przełożyć na świat współczesny. Można znaleźć wiele elementów wspólnych. Bez wątpienia elementem, który świadczy o światowym sukcesie cyklu stworzonego przez Franka Herberta jest unikalność bohaterów, jak i owego świata do którego zaprasza nas autor. Warto skorzystać z tego zaproszenia. To niezwykła podróż, którą warto odbyć. Zapewniam Was, że nie będziecie żałować.

Jeśli zapytacie mnie, czy warto przeczytać „Kroniki Diuny” to bez chwili zawahania odpowiem TAK. Co więcej dodam również, że całą serię warto umieścić na zaszczytnej, honorowej półce Najlepszych Interesujących Książek.

Cykl „Kroniki Diuny” zawierający powieści „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Herytycy Diuny”, „Kapitularz Diuną” ukazał się nakładem Wydawnictwa Dom Wydawniczy Rebis.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…