Antologie Katarzyny Bondy.

Katarzyna Bonda – królowa polskiego kryminału, autorka książek dokumentalnych, swoim miłośnikom dała się poznać również jako współautorka czterech antologii.

Pierwsze opowiadanie autorki zatytułowane „Suknia Ślubna”, ukazało się w zbiorze trzynastu opowiadań opublikowanych w antologii „Kryminalna 13”. Dochód ze sprzedaż tej książki przeznaczony został na sfinansowanie kampanii reklamowej dla wybranej przez jurorów powieści, która zwyciężyła w ramach konkursu zorganizowanego przez Oficynę wydawniczą RW2010. Jak sam redaktor prowadzący Maciej Ślużyński pisze niniejsza antologia to lektura „opowiadań kryminalnych, sensacyjnych, z tajemnicą, czasem z fantastyczną nutą, tekstów na wskroś współczesnych oraz sięgających w przeszłość, a nawet dotykających wydarzeń i postaci historycznych”.
 
Opowiadanie „Suknia Ślubna”, ukazało się również w antologii „NieObcy”. Jest to niezwykły zbiór dwudziestu jeden opowieści, które powstały „z niezgody na strach i na nienawiść. Przede wszystkim w sobie. A najlepszym sposobem, żeby sobie poradzić z lękiem, jest poznanie jego źródeł. Źródeł lęku przed Obcym. Książka napisana została przez autorów „różnych generacji i różnych literackich światów”. Dwadzieścia jeden opowieści, to reportaże, opowiadania a nawet komiks. Opowiadania zawarte w tej antologii odnoszą się do wydarzeń, które wstrząsnęły Europą w 2015 roku. Autorzy książki starali się spojrzeć z szerszej perspektywy „na nasze problemy z innymi i z innością w nas samych”. Opowiadanie „Suknia Ślubna” inspirowane jest prawdziwą historią, która szerzej opisana została w książce „Polskie Morderczynie”. 

Trzecia antologia „Cicha 5”, to książką, w której siedem polskich pisarek tworzy opowieści siedmiu niezwykłych mieszkań, pięknej starej kamienicy. Wszystkie opowieści spotykają się w Wigilię, pod adresem Cichej 5. Antologia opisuje piękne historie starych mieszkań, ale przede wszystkim ich mieszkańców – „świadectwa przemijających smutków, spełnionych marzeń, odnalezionych szczęść”.„Gałązka Jabłoni”, Katarzyny Bondy rozpoczyna antologię, otwierając tym samym drzwi do pierwszego mieszkania tej klimatycznej ulicy. „Gałązka Jabłoni”, to romantyczna historia wielkiej miłości. Kontynuacją losów bohaterów „Cichej 5”, jest antologia „Siedem Życzeń”. 

Czwartą książką, którą współtworzy Katarzyna Bonda jest bajka „E2RD”. Każdy z dziewięciu rozdziałów napisany został przez kogoś innego. W piątym rozdziale zatytułowanym „Żaba pisze się przez ż”, autorka kontynuuje przygody małego i niezwykłego chłopca E2rda, u którego w pokoju cień za starą szafą ukrył ważną tajemnicę. Bajka ta adresowana jest nie tylko do najmłodszych czytelników, ale warto by sięgnęli po nią również starsi. Każdy rozdział napisany jest w różnorodnym stylu, tak charakterystycznym dla każdego z autorów. Jak każda bajka również „E2RD”, porywa nas w świat dziecięcej fantazji pouczającej opowieści. Historie ubarwione zostały ciekawymi ilustracjami Jaśminy Parkity.

Dodaj komentarz