Recenzje

Anna Malinowska zaprasza do Katowic

Reportaż „Od Katowic idzie słońce” to prawdziwa kopalnia wiedzy. To kalejdoskop miasta z bujną i burzliwą historią. To książka, która pokazała mi to, czego nie widziałem i nie wiedziałem. Teraz mogę spojrzeć na Katowice z nieco innego punktu widzenia, nie tylko współczesnego, lecz z perspektywy przeszłości.

Czytanie reportaży uczy. Choć nie zaopatrują nas w wiedzę naukową, to dają nam wiedzę historyczną równie cenną. Owa wiedza pozwala przekazywać losy naszych przodków, tak aby ocalały od zapomnienia. Reportaże to cenna lektura, po którą warto sięgać, aby ubogacić swój współczesny świat wiedzą o świecie z przeszłości. To bardzo ważne.

„Od Katowic idzie słońce” to książka, która wzbudziła moją ciekawość. Nie tylko dlatego, że uwielbiam poznawać historię płynąca z reportaży. Największym przyczynkiem do zainteresowania się tą książką był lokalny patriotyzm. Od zawsze mieszkam na Śląsku, prawie sąsiaduję z Katowicami. Dlatego też nie mogło być inaczej i postanowiłem sięgnąć po książkę Anny Malinowskiej.

Ten reportaż to prawdziwa kopalnia wiedzy. To kalejdoskop miasta z bujną i burzliwą historią. To książka, która pokazała mi to, czego nie widziałem i nie wiedziałem. Teraz mogę spojrzeć na Katowice z nieco innego punktu widzenia, nie tylko współczesnego, lecz z perspektywy przeszłości.

Katowice ukazane są tutaj z perspektywy ludzi tworzących miasto. Co jeszcze bardziej oddaje charakter stolicy Górnego Śląska. Poznajemy ich historię – barwną, trudną, lecz co najważniejszą wartą opowiedzenia  i poznania. Dlatego też reportaż Anny Malinowskiej jest godny polecenia. Autorka opisała w nim miasto i jej mieszkańców bez koloryzowania, bez retuszowania, z prawdziwością przekazu.

Warto poznać przeszłość Katowic i zestawić ją z teraźniejszością. To ciekawe spojrzenie, dające perspektywy na przyszłość. „Od Katowic idzie słońce” to reportaż, który powinien zawitać w domowych biblioteczkach czytelników ze Śląska, Zagłębia oraz pozostałych regionów Polski.

Książka „Od Katowic idzie słońce” ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…