MICHAŁ LAREK

Michał Larek jest pisarzem, dziennikarzem i wykładowcą oraz specjalistą od mocnych opowieści. Pracuje w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej IFP UAM.  Z fascynacją zajmuje się storytellingiem, czyli badaniem techniki przyciągania uwagi odbiorcy. Prowadzi również kursy, ucząc młodych adeptów tej właśnie sztuki. Zgłębia szczegóły seryjnych zbrodni, precyzyjnie odtwarzając tym samym klimat morderstw sprzed lat, które elektryzowały opinię publiczną. Jest miłośnikiem kultury popularnej, uzależnionym od amerykańskich seriali i klasycznych szwedzkich kryminałów. Jest autorem wielu książek, które warto poznać. Co ważne Michał Larek w swej twórczości nie zamyka się tylko na kryminał. Choć przyznam szczerze, że jest świetnym „kryminalistą” który morderczo przykuwa uwagę swoich czytelników idealnie skonstruowaną fabułą.

W 2014 roku wydał „Martwe ciała”, reportaż o Edmundzie Kolanowskim, seryjnym zabójcy z Poznania, a w 2016 roku powieść kryminalną „Mężczyzna w białych butach”, inspirowaną autentyczną historią (obydwie książki we współpracy z Waldemarem Ciszakiem, adwokatem). Rzesze wiernych fanów gatunku zdobył serią „DEKADA” z której wywodzi się „Furia” oraz „Na Tropie”. 17 października nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona, Czwarta Strona Kryminału do księgarń wkroczy trzecia odsłona kryminalnego talentu pisarza zatytułowana „Fatum”. Dziś warto przypomnieć sobie inne wybrane książki autorstwa Michała Larka.

„Punkty zapalne” to książka napisana we współpracy z Jerzym Borowczykiem. Publikacja ta zawiera dwanaście opowieści na temat współczesnego świata. Autorzy na łamach tej książki prowadzą dyskusję na temat nieobliczalnej Rosji, coraz słabszej kondycji Europy, czy też o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Fachowcami podejmującymi dyskusję są reporterzy, komentatorzy, politycy czy też szpieg  i dyplomata. Autorzy w ciekawy sposób ukazują globalne problemy w otaczającej nas rzeczywistości. Ukazują problemy z jakimi boryka się dzisiejszy świat. Książka jest ciekawą pozycją dla osób interesujących się geopolityką, socjologią oraz politologią. Publikacja ta jest również interesującą lekturą dla każdego z nas bowiem zwraca uwagę na problemy, o których nie myślimy co dziennie, lecz nie rozwiązane mogą spowodować, że ich negatywne efekty odczuwać będziemy każdego dnia.

„Trupy hurtowo trzech”. Antologia. Jest to zbiór opowiadań kryminalnych. Dziesięciu autorów w celu charytatywnym stworzyło krótkie opowiadania lecz bogate w ciekawe i interesujące zbrodnicze historie. Kupując i czytając tę książkę wspieramy budowę poznańskiego Domu Autysty – bezpiecznego domu z profesjonalną opieką dla dorosłych osób z autyzmem. Opowiadania te zawierają mroczne morderstwa, ukazując różnorodne oblicza polskiego kryminału.

 

 

„Przywracanie, wracanie. Rozmowy szczecińskie z Arturem Danielem Liskowackim” to książka napisana we współpracy z Jerzym Borowczykiem. Wywiad rzeka jaki autorom udzielił Artur Daniel Liskowacki podejmuje rozważania o Piastach, Gryfitach i magnoliach, o pionierach, strajkach i Wałach Chrobrego, o morskich tradycjach, Sedinie, Colleonim i Floating Garden, ale też o Katarzynie II Wielkiej, placu Hołdu Pruskiego i bitwie pod Siekierkami. Czytelnik ogólnopolski ma dzięki temu wyjątkową szansę poznania miasta i niemal kompletnej mapy jego symboli, co wydaje się o tyle istotne, że, jak mówi pisarz, Szczecin jest w Polsce znany z tego, że jest nieznany.

 

„Rozmowa była możliwa. Wywiady z pisarzami” to kolejna książka napisana wspólnie z Jerzym Borowczykiem. Jest to zbiór rozmów z bohaterami którzy, dzielą się swoją wiedzą na temat języka, literatury, sztuki, filozofii. W konsekwencji czytelnicy otrzymują udramatyzowany wielogłos na temat polskich mikrohistorii intelektualnych i literackich ostatnich czterdziestu lat. Na łamach  publikacji przeprowadzili rozmowy z filozof Agatą Bielik-Robson a także poetami: Piotrem Sommerem, Andrzejem Sosnowskim, Dariuszem Sośnickim, Bohdanem Zadurą i Adamem Zagajewskim. W rozmowie udział wzięli również prozaicy: Zbigniew Kruszyński, Artur Daniel Liskowacki, Andrzej Stasiuk i Bronisław Świderski

To tylko wybrane książki autorstwa Michała Larka. Kolejne odkrywać będziemy w ramach „Weekend z Michałem Larkiem”. Już niebawem poznamy recenzję:

„Martwe Ciała” – napisana wraz z Waldemarem Ciszakiem

„Mężczyzna w białych butach” – napisana wraz z Waldemarem Ciszakiem.

Natomiast w drugiej odsłonie „Weekend z Michałem Larkiem” podzielę się z Wami moją recenzją „Furii” oraz „Na tropie”. Przygotowane są również niespodzianki.

Dodaj komentarz